Rabbit Glow – vegaaninen kauneus- ja muotiblogi
blogi, jonka aiheena on vegaaninen kauneus, luonnonkosmetiikka ja eettinen muoti
  • Kosmetiikkavinkit
    • aurinkosuoja
    • kasvovoide
    • kasvovesi
    • puhdistusaine
    • puhdistusöljy
    • seerumi
    • kasvoöljy
    • kuorinta
    • vartalovoide
    • ripsiväri
    • meikkivoide
    • luomiväri
    • huulipuna
    • mineraalimeikki
    • puuteri
    • hiusmuotoilu
    • shampoo
    • palashampoo
    • hoitoaine
    • deodorantti
  • Suosittua
    • Parhaat ihonhoituotteet kautta aikojen
    • Parhaat meikit kautta aikain
    • Vuoden parhaat
    • suosikit
    • kotimainen kosmetiikka
    • zero waste
    • Mitä tarkoittaa vegaaninen kosmetiikka?
    • Vegaaninen kosmetiikka listattuna
  • eettinen muoti
  • Brändiarviot
    • Catteco
    • BYBI Beauty
    • Djusie
    • Evolve
    • Korento Cosmetics
    • Laponie of Scandinavia
    • Lavera
    • Lily Lolo
    • Madara
    • Mossa
    • Taika
    • Uoga Uoga
  • Taustalla
    • Vegaaniblogi kosmetiikasta ja muodista
    • Yhteistyöt
  • Alekoodeja

Testissä Silk oil of Moroccon vegaanimeikkejä

- Eeva 27.2.2018
kirjoittanut Eeva Julkaistu 27.2.2018Päivitetty 30.10.2023
4,1K

Kaupallinen yhteistyö: Silk oil of Morocco Suomi

Postaus sisältää arvonnan ja alekoodin

Uusia, ihania ja innovatiivisia vegaanimeikkejä, kyllä kiitos! Eläinystävällisen kosmetiikan skene on kasvanut Suomessakin isosti, mutta moni laadukas sarja on mennyt meikäläiseltäkin ohi. Kuten australialainen Silk oil of Morocco, joka valmistaa mineraalipohjaisia meikkejä sekä ihon- ja hiustenhoitotuotteita. Sarjan nimi viittaa ihoa hoitavaan Marokon arganöljyyn jota tuotteissa käytetään, ei siis silkkiin.

Tällä tyylikkäällä sarjalla on pelkästään vegaanisia meikkejä tosi paljon, aina meikkipohjista silmämeikkien kautta huulipuniin. Silk oil of Morocco ei testaa tai testauta tuotteita eläimillä, ei vie tuotteita Kiinaan eläinkokeiden vuoksi ja merkkaa vegaanituotteensa selkeästi. Testasin Silk Oil of Moroccon meikkiharjoja ja kiinteän meikkivoiteen.

Silk oil of Morocco tuotteet

Silk oil of Morocco – meikkiharjat(siveltimet) ja kiinteä meikkivoide testissä

Meikkiharjat ovat trendanneet isosti parin viime vuoden sisällä, enkä itse asiassa tiedä muita Suomessa myytäviä vegaanisia meikkiharjoja kuin nämä Silk oil of Moroccon.

Meikkiharjat ovat käytännössä siveltimiä, joiden pinta on harjamainen, ja paljon tiheämpi kuin normaalisti tavan siveltimillä. Harjat näyttävät ensi alkuun jänniltä, mutta ne sopivat moneen meikkiin sujuvasti.

Iso plussa on se että meikkiharjat eivät imaise meikkiä uumeniinsa juuri lainkaan. Näin ollen peittävämpi ja tasaisempi meikki on helpompi sutia. Harjaspää on hyvin tiheä, ja sillä onnistuu sekä levitys että häivytys. Paras tapa levittää meikkiä harjoilla on käyttää pieniä vetoja, eli ei niinkään kabukimaisesti pyöritellen. Tässäkin saa käyttää omaa luovuutta ja sitä tekniikkaa mikä tuntuu toimivan itselle parhaiten.

silk oil of morocco kokemuksia

Meikkiharjoilla saa aikaan todella tasaista jälkeä ilman meikkiviiruja, joita helposti siveltimillä levitysvaiheessa normaalisti tulee. Harjat ovat napakoita mutta pehmeitä, ja niissä on hieman pyöristetyt harjaspäät. Suosittelenkin harjoja, jos haluat tasaisen ja helposti sudittavan meikkijäljen. Myös peittävyyttä on helppo säädellä, kun harja nappaa pigmenttiä hyvin jo pinnalle.

Puuteriharja 230 sopii parhaiten isoille alueille, sekä nestemäiselle että jauhemaiselle meikille, ja tällä sutii meikkipohjan hyvin tasaiseksi.

Contour-sivellin 210 sopii myös meikkipohjan levitykseen esim. nenänpieliin sekä puuterisille että nestemäisille korostus- ja varjostusmeikeille. Ohutpäinen luomiväriharja 140 on taas ässä pigmenttisen ja detaljoidun silmämeikin kanssa liikkuvalla luomella.

silk oil of morocco meikit

Mineraalipohjainen Cream Compact -meikkivoide on kiinteä, kevyen voidemainen meikkipohja. Kiinteä meikkivoide sisältää mm. ihoa hoitavaa luomulaatuista arganöljyä, sheavoita ja vihreän teen uutetta. Talkittomassa meikkivoiteessa on myös mineraalipigmenttejä. Tästä löytyy myös luontainen SPF 10-15 -kerroin.

Kiinteä meikkivoide sopii monelle ihotyypille, parhaiten kuiva-normaali-sekaiho-akselille. Meikkivoide levittyy tasaisesti esimerkiksi Powder- ja Contour-meikkiharjoilla: jälkimmäisellä saa meikin kätevästi myös esim. silmänalusille.  Rasiassa on myös perinteinen sieni levitykseen.

Meikkivoide saa kiitosta ihanan vaivattomasta lopputuloksesta, joka on puolipeittävän ja full coverage-tuloksen välissä. Yksi kerros peittää jo tummia silmänalusia, näppyjä ja tasoittaa
ihonsävyä selkeästi.

Meikin pinta jää hieman valoa heijastavaksi, joka onkin pintakuivalle talvi-iholle plussaa. Viimeistelen tuloksen vielä kevyesti puuterilla, mutta kevyesti, ettei meikkipohjaa elävöittävä kuulto jää pois.

voidemainen meikkivoide

Meikkivoide kestää erittäin hyvin kasvoilla ihan vain kosteusvoiteen päällä. Meikki ei rullaudu tai kasaudu juonteisiin myöskään silmänympärysalueelta. Aiemmat kokemukseni ns. kiinteistä meikkivoiteista eivät ole aivan tätä luokkaa, sillä Silk oil of Moroccon meikissä on hyvä, luonnollinen ja kestävä koostumus joka toimii ilman erillisiä primereita. Sen lisäksi että pakkaus on todella kaunis, tässä pieni hidden gem vegaanisten (ja muidenkin) meikkivoiteiden joukossa.

Vaalein  sävy Ivory on keskivaalea. Aivan porcelain-iholle tämä voi olla liian tumma, mutta sopii vielä vaalealle iholle. Itse saan tämän vielä häivyteltyä, mutta kesäiholleni se istuisi aavistuksen paremmin. Kuvassa näkyy helppo levittyvyys myös silmänalusille, puolipeittävyys sekä  silmämeikkiharjan jälki luomella. Kuvat on otettu päivänvalossa.

Silk oil of Moroccon tuotteita voi ostaa maahantuojan La Nina -verkkokaupasta, jossa meikkisiveltimien hinnat ovat 15,5 – 30 euroa ja kiinteän meikkivoiteen 42 euroa.

Kaikki jälleenmyyjät ympäri Suomea näet tästä linkistä.

Ja kyllä, ihastelen myös sarjan visuaalisuutta – harjat ja meikkipakkaukset ovat ihanan laadukkaita ja ylellisiä. ^_^

Lopuksi minulla on pari tärppiä vielä teille lukijoille: 
Koodilla VEGAN saat maaliskuun 2018 loppuun saakka La Nina -verkkokaupasta -10 % kaikista Silk oil of Moroccon tuotteista.





Lisäksi minulla on arvonta, jonka voittaja saa valita Compact Foundation -meikkivoiteen valitsemassaan sävyssä.


OSALLISTU ARVONTAAN NÄIN:
1. Kommentoi blogikirjoitusta vastaamalla, mikä viidestä meikkivoiteen sävyvaihtoehdoista olisi valintasi. Vaihtoehdot näet vielä täältä.

2. Jätä myös toimiva s-postiosoitteesi.

Arvonta on voimassa 4.3.2018  klo 20 saakka.
Arvonnan sponsoroi Silk oil of Morocco Suomi. Voittaja suostuu siihen että välitän hänen osoitetiedot paketin lähettämistä varten. Otan yhteyttä sähköpostilla voittajaan.

Piditkö postauksesta? Klikkaa reaktio!
+1
0
+1
0
Eeva

56 Kommentit

Ellen 27.2.2018 - 04:59

Kuulostaa todella mielenkiintoiselta! Olisi mahtavaa päästä kokeilemaan tuota meikkivoidetta. Uskon Ivoryn olevan paras sävy itselleni :)

vitaevay[at]gmail.com

Vastaa
SariB 27.2.2018 - 05:14

Tyylikkäät meikkiharjat:) Kävisivät ihan koriste-esineistäkin.
Mun mielestä meikkivoiteen sävy Ivory olisi paras, vaikka yleensä en olekaan sävyasteikon vaaleimman sävyn käyttäjä.
blooomxo at gmail.com

Vastaa
titti // tittin elämää 27.2.2018 - 05:35

Todennäköisesti se on toi beige.

tittin_elamaa at luukku.com

Vastaa
Teija 27.2.2018 - 05:37

Valintani olisi varmaan beige.
hamalainentm[at]gmail.com

Vastaa
haaruhainen 27.2.2018 - 06:07

Ivory olisi valintani :)
haaruhainen[at]gmail.com

Vastaa
Fanni Raappana 27.2.2018 - 06:21

haluaisin meikkivoiteen sävyssä ivory!��mukana!

Vastaa
Unknown 27.2.2018 - 06:39

Ivory!
tyttinurminenn (at) hotmail.com

Vastaa
Salli M 27.2.2018 - 07:12

Mukaan arvontaan ja beige sävy varmaan sopivin . Salli.moilanen35[at]gmail.com

Vastaa
Nimetön 27.2.2018 - 07:41

Ivory :) Meikkisiveltimet houkuttaisi ostaa kokeiluun…
mar.marttinen(at)gmail.com
Kepa

Vastaa
Maija / Kivipuuteri-kosmetiikkablogi 27.2.2018 - 07:53

Kaunis pakkaus. Ivory olisi varmaan mun sävy :)
kivipuuteri(a)gmail.com

Vastaa
mses 27.2.2018 - 07:55

Onpas kaunis rasia ja mielenkiintoisen oloinen tuote! Pidän paljon voidemaisista meikkipuutereista, joten tämä olisi varmasti myös mieleeni. Sävy Ivory olisi minulle paras. Tosin vielä näin lopputalvella ehkä liian tumma, mutta kesäsävynä toimisi varmaan mainiosti. Ihania pakkaspäiviä ja tulevaa kevättä! msesmsesmses[at]gmail.com

Vastaa
Nimetön 27.2.2018 - 08:12

Tämä merkki selvästi tarjoilee vähän luksusta arkeen :)
Valintani meikkivoiteen sävyistä olisi kaikkein vaalein eli ivory

leena86[at]gmail.com

Vastaa
Siiru 27.2.2018 - 08:24

Ivory olisi valintani!
siirun@luukku.com

Vastaa
Nimetön 27.2.2018 - 08:44

Oi miten upea meikkivoiderasia! Haluaisin meikkivoiteen sävyssä ivory.
marihahaa[at]hotmail.com

Vastaa
Unknown 27.2.2018 - 08:57

Sävy olisi varmaankin beige :)
ellijapii[at]gmail.com

Vastaa
Veera 27.2.2018 - 09:11

Ivory olisi varmaankin passeli sävy! veera.louhivuori[at]gmail.com

Vastaa
maryanne wave 27.2.2018 - 11:02

Ivory sävy on varmaankin sopivin✨?
maryanne.aalto[at]gmail.com

Vastaa
Erika 27.2.2018 - 11:56

Meikkivoidearvonta, jes! :) Uskoisin, että paras sävy iholleni olisi ehkäpä ivory.
munelamaa(at)gmail.com

Vastaa
Nenna 27.2.2018 - 14:08

Tosi mielenkiintoisia tuotteita! Ivory olisi sopivin iholleni.

minuhno[at]gmail.com

Vastaa
Meikkiholisti 27.2.2018 - 14:46

Olen aikaisemmin testannut sarjan kuituripsaria ja se on ihan huippu! Kiva olisi testata sarjan muitakin tuotteita :). Cream olisi varmaan mun sävyvalinta. shopaholicloveletters[at]gmail.com

Vastaa
Nimetön 27.2.2018 - 14:57

Enpä ole kuullut yrityksestä ennen, mutta hyvältä vaikuttaa! Ivory olisi varmasti paras valinta.
saya
sayav (at) hotmail.fi

Vastaa
Sanna Kettunen 27.2.2018 - 15:09

miullaki on vaan huonoja kokemuksia kiinteistä meikkivoiteista ??,mutta ivory sävy vaikuttas parhaalta. youralohair[at]gmail.com

Vastaa
Nimetön 27.2.2018 - 15:12

Ivory näyttää sopivimmalta :)
sunny-day(a)live.fi

Vastaa
Marja-Liisa 27.2.2018 - 15:17

Ivory olisi sopivin.
postin.tuomaa[at]gmail.com

Vastaa
Nea 27.2.2018 - 15:18

Ivory olis varmaan paras.

kookos2000[at]hotmail.com

Vastaa
Nimetön 27.2.2018 - 15:28

Ivory on valintani. Silk Oil of Morocco nimeen törmäsin ensimmäisen kerran Australiassa asuvan serkkuni vaimon kautta, joka toimii siellä konsulenttina. Kovasti on näitä kehunut ja olisi kiva päästä kertomaan hänelle kokemukset ��

taru.jalo[at]gmail.com

Vastaa
Heli Heinonen 27.2.2018 - 16:28

Valintani olisi beige.
heli.studiokaira[at]gmail.com

Vastaa
Fanny 27.2.2018 - 17:20

Vaikuttaa todella hyvältä. Valintani olisi beige. wessbergfanny[at]gmail.com

Vastaa
Minna 27.2.2018 - 17:26

Ivory :) Kiva arvonta!
minna1995(at)gmail.com

Vastaa
kodinharmoniaa.blogspot.com 27.2.2018 - 17:49

Ivory! :)
nikkanenanni[at]gmail.com

Vastaa
Miss Johanna 27.2.2018 - 17:51

Ivory olisi ilmeisesti värini.
johanna.meinander[at]gmail.com

Vastaa
Tiia 27.2.2018 - 17:52

Valinta olisi ivory :) tiia96@luukku.com

Vastaa
Tanja 27.2.2018 - 18:06

Ivory se on.
tanja.dahlstrom@kolumbus.fi

Vastaa
H 27.2.2018 - 18:46

Ivory! :)
Villavalkea[at]yahoo.com

Vastaa
kikka2008 27.2.2018 - 18:52

Sävyni olisi ivory.
kitiv69@luukku.com

Vastaa
Nimetön 27.2.2018 - 19:08

Ivory :)
katariinak5[at]hotmail.com

Vastaa
xxx 27.2.2018 - 19:21

ivory!
brita.karjalainen[at]gmail.com

Vastaa
Nimetön 27.2.2018 - 21:14

Ivory
anskukio[at]hotmail.com

Vastaa
Elise H. 27.2.2018 - 22:31

Mukana arvonnassa, Ivory vaikuttaisi minun sävyltäni :)
netteri[at]gmail.com

Vastaa
Unknown 27.2.2018 - 23:18

Beige on valintani. Oikein innolla odotan, että voisin sitä kokeilla. anneli.kaikkonen[at]hotmail.com

Vastaa
Satu 28.2.2018 - 07:50

Ivory olisi sävyvalintani. :)

kauppila.satu(at)gmail.com

Vastaa
Outi Saariaho 28.2.2018 - 09:43

Tekstin perusteella beige sopisi iholleni.
On kaunis pakkaus ja nuo harjat ihastuttavat. Mutta kuinka tuollaiset pestään ja kauanko kestää kuivua?
outi.saariaho @ gmail.com

Vastaa
Nimetön 28.2.2018 - 10:17

Cream olisi valintani!❤

uusiristaniemiilona[at]gmail.com

Vastaa
Unknown 28.2.2018 - 11:00

Ompas kerrassaan kauniit! Ivory lienee lähin sävy��
bikkenpilttuu[at]hotmail.com

Vastaa
anna 28.2.2018 - 18:46

ivory :-) ansode[at]gmail.com

Vastaa
Nimetön 28.2.2018 - 22:16

Ivory, kun kerran on vaalein�� janika.kaarre[at]hotmail.com

Vastaa
Nanna 28.2.2018 - 22:59

Ivory :)
nannaliini10[at]gmail.com

Vastaa
Unknown 1.3.2018 - 12:29

Ivory! :)
ainosuklaa[at]gmail.com

Vastaa
Eevi 1.3.2018 - 14:28

Sävyvalintani olisi Ivory!
eevitiihonem[at]gmail.com

Vastaa
Nimetön 1.3.2018 - 14:55

Beige olisi varmaan sopiva ��
soile.p.korhonen[at]gmail.com

Vastaa
Jonha 1.3.2018 - 21:48

Ivory varmaan olisi sopivin!
jonnamakkonen[at]hotmail.com

Vastaa
sikurina 2.3.2018 - 05:43

Valintani olisi beige :)
s.kansakoski(at)luukku.com

Vastaa
Nella 2.3.2018 - 09:36

Miten kaunis pakkaus tuossa meikkivoiteessa on! Vaalein sävy olisi ehdottomasti mulle eli se Ivory.
neitiminttukihara (at) gmail.com

Vastaa
Juulia M 3.3.2018 - 21:47

Ivory vaikuttaisi parhaalta!
juulia.myllykangas[at]outlook.com

Vastaa
Nimetön 4.3.2018 - 09:15

Sävyvalintani olisi ivory! :)
emmih96[at]hotmail.com

Vastaa
Nimetön 4.3.2018 - 10:05

Ivory.
rl.lindfors[at]gmail.com

Vastaa

Jätä kommentti Peru vastaus

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Aiempi postaus
Reilu sheivausvinkki – Fair Squared
Seuraava postaus
Luonnonkosmetiikkaa Turusta

Lukuvinkit

Hyvät pigmentit ja kätevä tee-se-itse-paletti: testissä ZAO-meikit

Parhaat luomiväripaletit! Vegaaniset, luonnolliset ja värikkäät kestosuosikit

Onko värillinen ripsiväri taas trendikäs? Testissä värikkäät ripsarit!

Kesämeikki, joka kestää helteelläkin!

Testissä kehutut RMS Beauty -meikit: se kaunis glow arkimeikkiin!

Vuoden parhaat meikit 2023: suosikit ylitse muiden

Bloggaaja

Bloggaaja

Eeva

Olen Eeva, Keski-Suomessa asuva sisällöntuottaja, jolle vegaanisuus on tärkeä osa vastuullisuutta. Tervetuloa lukemaan Suomen suurinta vegaanista kauneusmediaa, jonka aiheena on myös eettinen muoti.

Hae

Läpinäkyvyys

Sivusto sisältää *-merkittyjä mainoslinkkejä ja bannereita, joiden kautta tehdyistä ostoista sivuston saan pienen komissiomaksun, mikäli käyttäjä on hyväksynyt evästeitä. Kiitän, jos tuet toimintaani ja teet ostoksia näiden linkkien kautta. Tämän ansiosta voin tuottaa jatkossakin lukijoille ilmaista sisältöä. Linkit eivät nosta tuotteiden hintoja.

Arkistot

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Bloglovin
  • Tiktok
  • Bluesky

© 2025 Rabbit Glow | Evästetiedot


Ylös
Pakollinen evästeilmoitus! 🍪

Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.

Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
  • Hallitse vaihtoehtoja
  • Hallinnoi palveluita
  • Hallitse {vendor_count} toimittajia
  • Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
  • {title}
  • {title}
  • {title}
Rabbit Glow – vegaaninen kauneus- ja muotiblogi
  • Kosmetiikkavinkit
    • aurinkosuoja
    • kasvovoide
    • kasvovesi
    • puhdistusaine
    • puhdistusöljy
    • seerumi
    • kasvoöljy
    • kuorinta
    • vartalovoide
    • ripsiväri
    • meikkivoide
    • luomiväri
    • huulipuna
    • mineraalimeikki
    • puuteri
    • hiusmuotoilu
    • shampoo
    • palashampoo
    • hoitoaine
    • deodorantti
  • Suosittua
    • Parhaat ihonhoituotteet kautta aikojen
    • Parhaat meikit kautta aikain
    • Vuoden parhaat
    • suosikit
    • kotimainen kosmetiikka
    • zero waste
    • Mitä tarkoittaa vegaaninen kosmetiikka?
    • Vegaaninen kosmetiikka listattuna
  • eettinen muoti
  • Brändiarviot
    • Catteco
    • BYBI Beauty
    • Djusie
    • Evolve
    • Korento Cosmetics
    • Laponie of Scandinavia
    • Lavera
    • Lily Lolo
    • Madara
    • Mossa
    • Taika
    • Uoga Uoga
  • Taustalla
    • Vegaaniblogi kosmetiikasta ja muodista
    • Yhteistyöt
  • Alekoodeja