*mainoslinkki
Vanha tuttu Urtekram pitkästä aikaa! Nappasin Sokokselta pari edullista purkkia Urtekramin Nordic Berries -linjasta. Marjansävyisistä purkeista suihkugeeli ja vartalovoide houkuttelivat eniten testaamaan, sillä niitä myös kuluu tasaiseen tahtiin.
Urtekramin Nordic Berries -kosmetiikka on herkullisesti marjoista inspiroitunutta: purnukoihin on ympätty ravinteikkaita luomulaatuisia marjoja, kuten tyrniä, mustikkaa, karpaloa ja ruusunmarjaa. Ymmärsin, että sarjan tuotteet sopivat etenkin normaali- ja kuivaihoisille.
”Pohjolan marjojen” linjaan kuuluu shampoo, hoitoaine, hoitosuihke, suihkugeeli, vartalovoide, deodorantti ja käsienpesugeeli. Urtekramin shampoista ei kovin usein kuule kovin hehkuttavia arvioita, mutta Nordic Berries -shampoo on jo ehditty palkita Lontoon luomumessuilla parhaana hiustuotteena. Hmm, pitäisiköhän jo uskaltaa testata…
Päivitetty 2020

Urtekram Nordic Berries: edullista luonnonkosmetiikkaa pohjolan marjojen twistillä
Nordic Berries -kosmetiikan tuoksu on sillä tavalla jännä, että en keksi sille heti toista vertauskohdetta. Tai siis lähin vertaus tulee mieleen marjasoseesta… Hennon marjaisa, vähän makea, erottuva mutta ei synteettisen vahva. Tuoksut ovat nenääni kyllä hyviä, mutta ennustan että nämä jakavat myös mielipiteitä ja makuasioista ei voi kiistellä.
Nordic Berries -suihkgeelin koostumus on aika samankaltaista mitä muistelen muiltakin Urtekramin tuotteilta: juoksevaa, mutta jokseenkin hyvin käsien välissä pysyvää. Suihkugeeli ei varsinaisesti kosteuta, mutta ei pese myöskään rutisevan kuivaksi. Tuotteessa onkin marjojen apuna muun muassa kosteutta sitovaa hyaluronihappoa.
Hellävarainen ja miedosti tuoksuva geeli sopiikin arjen kosmetiikaksi juuri hyvin ja taidankin napata purkin mukaan jatkossa uimahalli- ja salireissuille.

Urtekramin vartalovoiteet ovat parantuneet koostumuksiltaan huomattavasti viimeisten linjojen myötä. Olen tykännyt niin kookossarjan kuin Morning Haze -linjan voiteista ja myös Nordic Berriesin koostumukset ovat oikein hyviä. Myös tässä on marjojen ohella hyaluronihappoa ja myös esim. pajunkuoriuutetta rauhoittavana ainesosana.
Nordic Berries -vartalovoide on tosiaan kuivan ihon voide, mutta koostumus on ihanan kevyesti levittyvää, eikä lainkaan liian paksua. Voide imeytyy kohtuuajassa iholle, eikä vaatteiden pukemista tarvitse juurikaan odotella. Moni vartalovoide jättää kuivalle iholleni vähän toivomisen (ja kutisemisen) varaa, mutta tätä ei ole ainakaan näin kesäiholla tapahtunut. Eli kyllä, tykkään, simppelin hyvä perusrasva. Käsivoiteena tätä ei kuitenkaan ehkä kannata käyttää päivällä, sillä käsiin jää pieni voiteen tuntu.

Ostin putelit Sokokselta ja yhteensä maksoin näistä noin kymmenisen euroa. Urtekram onkin todella budjettiystävällinen sarja. Nordic Berries-linjaa on myynnissä myös
esimerkiksi *Hyvinvoinnin Tavaratalossa ja Stockmannilla.
Tanskalainen Urtekram on ensimmäisiä Suomen markkinoille laajemmin tulleita
luonnonkosmetiikan merkkejä. Sarjalla on sertifikaateista eläinkokeeton Leaping Bunny ja myös Vegan Societyn ja Ecocertin leimat.
7 Kommentit
Utekramin kroppavoiteet yhdessä Laveran kanssa ovat kyllä luonnonkosmetiikan parhaimmistoa ja molemmissa hintakin kohdillaan. 🙂
Laveran voiteitsta mulla ei ole juuri muistikuvia mutta Urtekram on todellista arjen pelastavaa kosmetiikkaa. 🙂
Mäkin ihastuin tähän voiteeseen, enkä muuta odottanutkaan, koska Urtekramin vartalovoiteet ovat yksiä suosikkejani 🙂
Nämä voiteet ovatkin kyllä todella hyviä hinta-laatusuhteeltaan. ^_^
Minäkin olen tykännyt Urtekramista paljon, Nordic birch -sarja on toiminut minulla hyvin, sekä aloe vera -suihkugeelin ja shampoon olen todennut hyviksi perustuotteiksi 🙂 Ostin tästä uudesta sarjasta testiin hiuksiin suihkutettavan hoitoaineen ja deodorantin. Ensi vaikutelma molemmista on hyvä, suihke auttaa lyhyehköjen hiusten selvityksessä hyvin ja deodorantti on ihan ok. Ei ehkä kaikkein pitävin deo, mutta ihan hyvä tähän saakka!
Helou ja kiitos kokemusten jakamisesta! Olen itse tykännyt myös kookossarjan hiusten selvityssuihkeesta, ehkä seuraavaksi testaan tämän Nordic Berriesin. Urtekramin deodorantit eivät ole mulla tosin ikinä oikein toimineet, mutta tiedän ihmisiä joilla ne pelittävät ihan hyvin ja yksilöllistähän se on. 🙂
Se uusi Morning Haze -tuotelinja houkuttaa mua ja paljon ^_^ En ole vaan vielä ehtinyt siihen tututstua 😀