*mainoslinkki
Onko etsinnässä vegaaninen ja eläinkokeeton hajuvesi tai parfyymi? Sellaisia on nykyään yhä laajemmin saatavilla! Vaihtoehtoja on yllättävän paljon, kun tietää mistä etsiä.
Yleensä paras vegaanisten tuoksujen valikoima löytyy nettikaupoista, mutta aika montaa pääsee tuoksuttelemaan myös paikan päällä liikkeissä. Nettiostoksia ajatellen ja muutenkin vinkkaan katsomaan Fragrantican sivut, jonne on koottu todella paljon tietoa eri parfyymien tuoksunuoteista ja ominaisuuksista.
Kokosin tähän postaukseen listan Suomessa myytävistä vegaanisista ja eläinkokeettomista hajuvesistä. Mukana on sekä luonnonkosmetiikkaa että synteettisiä hajuvesiä.
Jos jokin vegaaninen ja cruelty free -parfyymi mielestäsi puuttuu listalta, vinkkaa siitä postauksen kommenteissa!

Etsinnässä vegaaninen parfyymi? Katso ainakin seuraavat hajuvedet!
Ensin lyhyt kertaus: mikä tekee parfyymista vegaanisen ja ei-vegaanisen?
Yleisin ei-vegaaninen ainesosa on aito myski, joka on arvokas, esimerkiksi myskihärkien rauhasista saatava ainesosa. Myös ambra on ainesosa, joka on eläinperäinen (kaskelotista).
Kuitenkin nykyään lähes aina myski ja ambra ovat vegaanisia ja synteettisiä. Muita epävegaanisia ainesosia tuoksuissa voivat olla hunaja ja mehiläisvaha (etenkin kiinteissä parfyymeissa).
Toinen tärkeä seikka on parfyymin eläinkokeettomuus. Jos parfyymimerkki ei ole sitoutunut eläinkokeettomuuteen, tuote ei ole eettinen, minkä vuoksi moni tunnettu merkki jää vegaanisilta listoilta pois.
Abel
Abel valmistaa luonnollisia ja vegaanisia tuoksuja, joiden raaka-aineina on käytetty kasviperäisiä ainesosia ilman synteettisiä hajusteita. Nykyään tuoksuilla on myös Vegan Societyn sertifikaatti. Abel-tuoksuja saa Suomesta mm. Greenlips Beautysta.
Ariana Grande
Maailmankuulun poptähden nimikkoparfyymit ovat kaikki cruelty free -sertifioituja Leaping Bunny -sertifikaatin kautta. Moni lähde kertoo parfyymien olevan myös vegaanisia; ainakin God is a Woman, Cloud ja Thank U Next on lanseerattu täysin vegaanisena. Ariana Granden parfyymeja lukuisista kaupoista, mm. *Stockmannilta, *Cocopandasta ja *Kicksistä.

Acorelle
Acorelle on pitkään ollut tunnettu hajuvesibrändi, ja harvoja luonnonkosmetiikan tuoksujen valmistajia, joita on saanut laajasti Suomestakin. Acorellen parfyymit, vartalosuihkeet ja kevyttuoksut ovat vegaanisia ja Ecocert-sertifioituja. Edit: Nykyään saatavuus on heikompi, yksittäisissä ekokaupoissa voi löytää vielä Acorellea.
Billie Eilish
Ariana Granden ohella myös toisen supertähden, Billie Eilishin tuoksut ovat vegaanisia ja cruelty free! Billie Eilish -tuoksuja löytyy monista kaupoista, mm. *Stockmannista, *Cocopandasta ja *Lykosta, jossa on laajempi valikoima.

The Body Shop
Nykyään koko The Body Shopin valikoima on vegaaninen, kuin myös hajuvedet naisten, miesten ja unisex-tuoksuissa. Tuotteilla on myös Leaping Bunny -eläinkokeettomuussertifikaatti. *Koko parfyymivalikoiman näet tästä. Saatavilla on *myös kätevä kokeilupakkaus.
The Body Shop ei ole luonnonkosmetiikkaa, mutta ainesosissa painotettu reilusti ja kestävästi kerättyjä ainesosia.
Clean (Clean Beauty Collective)
Suositut Clean-hajuvedet yhdistelevät arjen yksinkertaisia tuoksuja, kuten puuvillaa, suihkunraikkautta ja kevättä. Kaikki Clean-hajuvedet ovat vegaanisia, ja tuoksuilla on Leaping Bunny -sertifikaatti kertomassa eläinkokeettomuudesta. Clean panostaa myös vastuullisemmin kerättyihin ainesosiin.
Cleanin tuoksuja löytyy mm. *Kicks-myymälöistä, *Stockmannilta, Joliesta, *Cocopandasta ja *Lykosta. Saatavilla on parfyymeja myös *pienemmässä koossa settinä.

Farfalla
Saksalaisen luonnonmukaisen ihonhoitosarjan valikoimassa on muutama luonnonkosmetiikan vegaaninen parfyymi, firmalla on NaTrue-sertifikaatti. Luomuparfyymeita voi ostaa ainakin merkin omasta verkkokaupasta.
Flow Cosmetics
Kotimainen ja luonnollinen Flow Cosmetics pitää valikoimassaan *parfyymiöljyjä, jotka on pakattu käteviin rollette-pakkauksiin.
Hetkinen
Kotimainen, luonnollinen ja vegaaninen hajuvesi on pieni harvinaisuus, mutta sellainen löytyy myös Hetkinen-tuotesarjalta! Vuonna 2024 saatavilla on ainakin kukkainen *Kesä seizure, sitruksinen *Kesä shizuka ja makea *Kesä muusa.
Honoré des Prés
Ranskassa osataan hienostuneet parfyymit, ja tämän tuotemerkin tuoksut ovat olleet jo vuosia luonnonkosmetiikan parfyymien parhaimmistoa. Tuotteita löydät valikoiduista ekokosmetiikkaa myyvistä kaupoista (esim. Cillas.fi)
Jimmy Boyd
Jimmy Boyd tarjoilee luonnollisista ainesosista valmistettuja vartalotuoksuja ja hajuvesiä, joiden tuoksut inspiroituvat kasviperäisistä ainesosista, kuten ruususta, vihreästä teestä ja sitruksista. Tällä hetkellä paras valikoima löytyy *täältä, jossa on saatavilla myös *pieniä ja edullisia 12 ml hajuvesipulloja. Saatavilla on myös tuoksuvia vartalotuotteita.
Lue Jimmy Boyd -kokemuksia täältä. Ovat suosikkilistallani ehdottomasti!

Leahlani
Luonnolliset Leahlanin hajuvedet valmistetaan ilman synteettisiä ainesosia, ja näissä tuoksuu mm. Trooppiset, makeat ja eksoottiset kukat ja kasvit. *Leahlani on saatavilla Suomessa täällä, myös testerikoossa. Kaikki kolme parfyymia ovat vegaanisia.
Less is More
Luonnonkosmetiikan laadukkaista hiustuotteista tunnetulla merkillä on myös muutama vegaaninen vartalotuoksu (Body Mist). Less is More on Petan eläinkokeettomalla listalla. Ajantasainen valikoima on maahantuojan Greenlipsin verkkokaupassa.
Les Fleurs de Bach
Les Fleurs de Bach yhdistää luonnolliset ainesosat ja aromaterapian, ja valmistaa upeita monivivahteisia luonnollisia tuoksuja. Esimerkiksi Harmonie on ihana viikunatuoksu, ja Audace karkkimaisen makea. Tuoksuilla on luonnonkosmetiikkka- ja Vegan-sertifikaatit. *Saatavilla täällä ja maahantuojan verkkokaupassa.
Katso lisää Fleurs de Bach -kokemuksia Instagram-postauksesta!
Lush
Lush tunnetaan tuoksuistaan, ja brändillä on laaja valikoima vegaanille sopivia hajuvesiä.
Molton Brown
Tuoksuvaa, pitkäkestoista ja ylellistä – spa-kosmetiikkasarjan tuoksuista ainakin Pink Pepperpod, Orange & Bergamotte, Honeysuckle & White Tea ja Gingerlilly sopivat vegaanille. Molton Brownin hajuvesiä ja vartalotuotteita on myynnissä mm. *Stockmannilla ja *Bangerheadissa.
Sarjalla on eläinkokeeton Leaping Bunny -sertifikaatti. Tuoksut ovat vahvoja ja pitkäkestoisia! Lue tästä kokemuksiani Molton Brown -parfyymista.
Unique
Tällä sarjalla on mielestäni paras luonnonkosmetiikan hajuvesi (postaus). Ecocert-hajuvedet pyyhkivät pöytää monella synteettisellä parfyymilla – ihanat tuoksut, muttei lainkaan päänsärkyfiilistä. Kaikki Uniquen parfyymit ovat vegaanisia ja eläinkokeettomia Leaping Bunny -sertifikaatin kautta. Edit: Uniquen parfyymeja ei ilmeisesti ole enää saatavilla, kannattaa olla nopea jos haluat omasi ja löydät sellaisen!
Lopuksi: Mitkä ovat omat suosikkini? Juuri nyt tykkään Cleanin, Les Fleurs de Bachin ja Jimmy Boydin tuoksuista!
Lue seuraavaksi: Paras huulipuna etsinnässä: Vertailussa huulipunat eri koostumuksilla
Piditkö lukemastasi? Seuraa sisältöjäni myös Instagramissa, jossa jaan lisää ajankohtaisia vinkkejä. Kiitos tuestasi!

18 Kommentit
Tää on hankala aihealue ja syy miksi musta ei voisi tulla koskaan täysin vegaania ainakaan tällä hetkellä. :D Nyt on kyllä selvästi tullut markkinoille enemmän vegaanisia tuoksuja ja itsekin olen paljon niitätestaillut, monia kivoja, mutta ei sellaisia maatamullistavia minulle vielä yhtään tullut vastaan ja se on vähän hankalaa, kun tykkään vaihtaa tuoksua päivittäin. :D Luulen, että vaihtoehto löytyisi, jos olisin sellainen tuoksujen peruskuluttaja, mutta…
Pakko tarkentaa vielä että blogini tai tämänkään tekstin tarkoituksena ei toki ole painostaa ketään olemaan "täydellinen" tai "täydellinen vegaani"! :D Eli jos haluaa tavoitella mahdollisimman eläinystävällistä elämää niin sitten voi kokeilla sitä jättämällä vaikka ne parfyymit huomiotta jos muutoin on aiheesta kiinnostunut. Samoin suosittelen aina esim. vegaanisesta ruokavaliosta kiinnostuneille että eivät jää miettimään itse vegaani-sanaa, vaan tekevät parhaansa alussa. Hmm, olikohan tämä selkeästi kerrottu…!
Mutta itse parfyymeista: on totta että niitä on aika vähän Suomessa vegaanisena ja toivottavasti voi lisätä myös jatkossa uusia merkkejä tähän listaan. :) Mutta toki valikoima ei ole niin kattava kuin "tavanomaisilla".
Onpa hyvä listaus. Kiva, että jaksat näitä koostaa:) En ole erityisen parfyymi-ihminen, mutta laitan nämä muistiin tulevan varalle.
Kiitos kommentista, kiva jos näistä on vinkkejä korvan taakse. :) Muutama muu listapostaus on vielä luonnoksissa ja toki otan vinkkejä vastaan myös uusista. :)
Kiitos mielenkiintoisesta ja kattavasta listauksesta! Näistä en olekaan testannut kuin Lushia, Farfallaa ja Acorellea. Noita kiinteitäkin versioita olisi kiva kokeilla!
Mullakin on listalta vain muutama parfyymi, joskin olen niillä vielä pärjännyt. :) Kiinteät on tosi käteviä reissussa!
Mun suosikit näistä ovat The Body Shop ja Acorelle, molemmilta mulla on parikin tuoksua. Tuo 100 BON pitää ehdottomasti tsekata seuraavalla Kicks-käynnillä. Listaan voisi lisätä vielä Joliessa myytävän Honoré des Présin, johon haluaisin itse jossain vaiheessa tutustua paremmin :)
Mulla on aika paljon TBS:n tuoksuja mutta haluaisin toki tutustua lisää vähän muihinkin, kuten juuri esim. myös 100BONiin. Niillä on myös sellaisia pieniä ja edullisia tuoksuja! Lisäsin HdP:n, unohtui. :D
Mä kävin nyt tuoksuttelee 100BON:it ja höh kun kaikki oli just sellaisia voimakkaita luomutuoksuja :/ En tykännyt yhdestäkään, oli kyllä pettymys. Pitää ootella kun pääsen syksyllä jenkkiapajille, sieltä pitää sit tsekkaa ainakin DefineMe:n tuoksut (en tiiä kyllä ovatko vegaanisia?).
No höh! Mä oon taas enemmän luonnonkosmetiikan tuoksuihin kallellaan ja esim. markettien överisynteettiset "hajuvedet" olisivat ihan nou nou. :D Toivottavasti löydät sopivan tuoksun, myös Pacificalla on enemmän synteettisen oloisia parfyymeja.
HDP:llä on kyllä muutama ihana tuoksu! Itsellä ollut porkkanainen versio arkituoksuna ja Vamp a NY ilta- ja juhlamenoihin. Varsinkin jälkimmäisessä todella hyvä kesto, osassa sarjan tuoksuja (sain testerit mielestäni kaikista muutama vuosi sitten) harmittavan lyhyt pysyvyys ainakin omalla iholla ja ovat kuitenkin suht hintavia.
Kiitos taas E listasta, tulee käyttöön kun edellisten pohja alkaa pilkottaa :)
Kiitos Nonnis kommentista! Lisäsin listaan, unohtui (kuten aina jotain :D). Käsittääkseni aina luonnonkosmen parfyymeissa on huonompi kestävyys ja tän suhteen pitääkin aina tehdä vähän kompromisseja. :( Itse en ole vielä osannut luopua kokonaan synteettisistä vaikka luonnonkosmetiikassa on uusia ihanuuksia.
Hehe, kuka jaksaa odottaa että parfyymi loppuu. ;)
kiva lista, kiitos! olisi ihanaa jos esittelisit kaikki tuoksusi myös. rakastan tuoksupostausten lukemista :D
Kiitos kommentista! :) Haha, olenkohan mä jo yksitellen esitellyt kaikki mun parfyymit täällä blogissa… ;) Mulla on tuoksuja aika vähän mutta kiitän vinkistä.
The Body Shopiin tarkennan että (ainakaan tällä hetkellä) kaikki tuoksut eivät ole vegaanisia. Ostin nimittäin juuri yhden ihanan White Musk L'Eau Edt:n josta myyjä sanoi että tottakai on vegaaninen (ja itse jotenkin ajattelin että tottakai on) sitten vasta kotona googlettelin että ahaa, eipäs ollutkaan…
Mutta jos tarkoitit että kaikki parfyymit on vegaanisia, sitten voi olla! :) Mutta edt ja vartalosuihkeet niin niistä vain osa on.
On myös tosi vaikea löytää haulla, jos hakee vegaanisia tuotteita niin sieltä ei voi erikseen hakea hajuvesiä – pitää scrollata läpi 380 tuotetta :D laitoinkin Body Shopille jo palautetta että helpottakaas nyt vähän tätä. :)
Heippa, ja kiitos kommentista! Postausta kirjoittaessani kaikki TBS:n parfyymit olivat vegaanisia ja tämä oli selkeästi mainittu verkkosivuillensa. Mainitsemasi White Musk L'Eau Edt onkin ihan uusi juttu (eikä ainesosista äkkiseltään löydy eläinperäistä, mutta parempi olla varman päälle). :) Tsekkaan vielä sanamuodon tähän päivään. :)
Lisäisin listalle Uusi-Seelantilaisen Abelin: https://abelfragrance.com/
Sertiä ei ole mutta vegan ja cruelty free, ks. sivujensa About ja Sustainability -osio.
Suomessa tuoksuja myyvät ainakin Jolie, Liinu’n ja Greenlips Beauty. Omia suosikkejani ovat Cobalt Amber ja upea Grey Labdanum. Abel noudattaa yksi uusi tulee, yksi vanha poistuu -periaatetta eli kokoelma elää.
Abel onkin minulle vanha tuttu, joka oli aikoinaan vegaaninen, mutta sitten muutti jotakin ainesosaansa, ja ei ollutkaan enää. Täytyypä tutustua tähän caseen ja lisään listalle jos ja kun on vegaaninen! Kiitos kommentista. :)