Zuiin meikit on saatu blogin kautta, mainoslinkki*
Kun etsitään luonnonkosmetiikan meikkien huippusuorittajia, meikkibrändi nimeltä Zuii Organic tulee lähes aina mainituksi, ja hyvästä syystä. Zuiin Flora Liquid Foundation -meikkivoide on saanut paljon kiitosta viime vuosina siitä, että se on erinomainen luonnonkosmetiikan meikkivoide, joka levittyy kauniisti ja liippaa läheltä tuttuja synteettisiä meikkivoiteita. Kirjoitin Zuiin vanhemmasta vegaanisesta meikkivoiteesta aiemmin tänne.
Mutta nyt väitän, että Zuiin aiempi vegaaninen meikkivoide on saanut uuden haastajan saman lafkan sisältä. Ja samalla vegaanikosmetiikan ystävät iloitsevat, sillä uudessa Zuiin Lux -kokoelmassa on myös ihania, pigmenttisiä vegaanisia huulipunia!
Ja kuten ehkä tiedättekin, mutta kertaus on opintojen äiti. Zuii Organic on australialainen, ammattilaisten (kuten meikkitaiteilijoiden) suosima luonnonkosmetiikan meikkisarja. Zuii panostaa paljon tuotannon läpinäkyvyyteen, ja sertifikaateista se on hankkinut ainakin eläinkokeettoman Choose Cruelty Freen, Vegan-sertifikaatin sekä australialaisen luomutuotannon leiman.

Zuii Lux – vegaaniset luonnonkosmetiikan meikit testissä
Zuiin Lux -linja on ylellisempi ja vielä piirua enemmän hoitavampi meikkilinja kuin aiemmat Zuiin tutut meikit. Esimerkiksi linjan meikkivoiteet sisältävät antioksidanttipitoisia, ihon uusiutumista tukevia kasviperäisiä ainesosia ja auttavat säilyttämään ihon kosteustasapainoa.
Innovatiiviset ainesosat eivät kuitenkaan ole se juttu, miksi näistä meikeistä ensisijaisesti tykkään – Zuii Lux -linjan testimeikit kun ovat rehellisen laadukkaita meikkejä, joiden koostumukset eivät muistuta ”perinteistä luonnonkosmetiikkaa”.

Zuii Flawless Liquid Foundation – peittävä ja kuulas meikkivoide
Kahdesta eri meikkivoidelinjasta testiini valikoitui sekaiholle sopivampi *Flawless Liquid Foundation sävyssä Ivory. Linkki vie House of Organiciin, josta näet tuotetiedot.
Meikkivoide on puolipeittävä, sellainen jolla saa helposti vanhat aknearvet ja muut ihonsävyn epätasaisuudet tasoittumaan. Ja kun päälle sutii peiteaineitta ja puuteria, lopputulos on kaunis full coverage, joka ei näytä raskaan mattapintaiselta.
Zuiin Lux-meikkivoide on nimittäin kauniin kuultava, ja olenkin helpottunut siitä, että nykyiset meikkitrendit eivät vaadi täysmattaa lopputulosta, vaan ihon pieni hehku saa tulla esiin.
Ja aivan paras uutinen: Zuiin Lux Flawless -meikkivoide levittyy lähes täydellisesti. Ei rullaa, ei jämähdä kuiviin kohtiin, eikä kuivahda kasvoille kesken levityksen. Levitys onnistuu parhaiten jämäkällä meikkivoidesiveltimellä tai sormin.
Lyhyesti: tykkään meikkivoiteesta, paljon – levittyy helposti, näyttää hyvältä ja on tarpeeksi vaalea! Sävy Ivory on juuri sopiva sellaiselle talvisen vaalealle iholle, joka on lumikki-ihoa asteen tummempi.


Zuii Lux huulipuna – upea vegaaninen huulipunalöytö
*Lux -huulipuna sävyssä Glam on niin ikään upea ilmestys – vegaaanihuulipunan kaunis murrettu ruusuinen sävy toimii täydellisesti arjen luottohuulipunana.
Luonnonkosmetiikan huulipunien haaste on usein heikko pysyvyys ja pigmentti, mutta Zuii on taikonut tähän ratkaisuja: sävy pysyy pitkään hyvänä (riippuen kahvinjuonnin tahdista haha), ja pigmentti heittää heipat terrakotan värisille sävytteille.
Huulipunan koostumus on Zuiin tapaan kosteuttavampi tapaus, joten talven huulet tykkäävät mm. jojobaöljyn kosteusboostista. Plussaa ihanasta ruusuisesta tuoksusta!
Zuiin aiemmin julkaistut huulipunat eivät ole vegaanisia, mutta kaikki Lux -linjan huulipunat sopivat vegaanille sillä niissä ei ole karmiinia tai mehiläisvahaa.
Päivitys: hurahdin täysin näihin huulipuniin. Lue kuvaava kirjoitukseni: Uudelleen ostettu – paras luonnonkosmetiikan huulipuna!

Mistä ostaa Zuii Lux-meikkejä?
Zuiin uudet Lux -meikit ovat toistaiseksi saatavilla muutamasta laadukkaaseen luonnonkosmetiikkaan erikoistuneelta jälleenmyyjältä, kuten *täältä Joliesta ja House of Organicista.
Linkkien takaa löydät ajantasaiset hintatiedot (ja inci-listat) Zuii-meikeistä House of Organicissa:
*Flora Finishing Powder -viimeistelypuuteri
Zuii Lux-huulipuna sävyssä Glam:

10 Kommentit
Multa on mennyt ihan ohi tää Lux, sitä toistahan rakastan. Pakkauksesta on helppo päätellä, että on Lux, upean ylellinen pakkaus! <3
Lux on aivan uusi ja harvoissa ja valituissa paikoissa saatavilla, joten ymmärrettävää että on vielä aika uusi. Mutta ehdottomasti testaamisen arvoinen!
Oh, nyt on super hyvännäköisiä ? Mulla oli muutama testeripussi Zuiin meikkivoiteista ja ne tuntui todella kuiville, olikohan vain pilalle menneet ?
Tosi kauniit pakkaukset on näissä kyllä. 🙂 Mulle se aiempi Zuiin meikkivoide on ollut oikein hyvä, paha sanoa näin kaukaa miten kuivia ne sun on olleet, mutta normaalia on että luonnonkosmetiikan meikkivoiteet ovat normaalia vähän "kuivempia" (mutta eivät mitään rutikuivia) koska niissä ei ole esim. silikonia joka tekisi voiteesta tosi liukuvaa.
Vau, näähän näyttää hyvältä! <3 Luonnonkaunis-messuilla täytyy tsekata 😀
Uskon että tykkäät myös! :*
Oi miten upeat pakkaukset, nyt iski himo päästä kokeilemaan tuota meikkivoidetta, uskon että voisin tykätä siitä! Ihana kuulla, että tässä sarjassa huulipunat ovat vegaanisia 🙂
Veikkaan että meikkivoide saa hyvinkin paljon kiinnostusta jatkossa <3 Ja kyllä,ihanaa että näistä huulipunista on jätetty karmiini ja mehiläisvahat pois!
Muakin kiinnostaisi tuo meikkivoide ehdottomasti! Huulituotteita on jemmoissa niin paljon, että yritän vältellä uusien ostamista viimeiseen asti.
Taitaa olla ensimmäinen kerta, kun kommentoin blogiisi, vaikka tänä vuonna olen pyörinyt täällä lähes päivittäin etsimässä tietoa milloin mistäkin. Tykkään kovasti sun blogista! 🙂
Uskon että tästä meikkivoiteesta kuullaan vielä <3
Kiitos ihanasta kommentista ja mahtavaa kuulla että blogista löytyy vinkkejä :*