*mainoslinkki
Yksi luonnollisien ripsivärien ikisuosikeistani on ehdottomasti ollut Lily Lolon maskara. Aiemmin julkaistu Natural -ripsiväri on ollut pitkään ainoa Lily Lolon ripsari, mutta oikein hyvä sellainen.
Lily Lolon toinen ripsiväri, *tuuheuttavampi Big Lash piti toki myös päästä testaamaan pian ilmestymisen jälkeen.. Lily Lolo kun edustaa edullista, hyvän hinta-laatusuhteen luonnonkosmetiikkaa, jonka useista tuotteista olen pitänyt.
Lily Lolo tunnetaan mineraaleimeikeistään, ja suuri osa koko tuotemerkin meikeistä sopii vegaaneille (tiedot on merkattu hyvin nettisivuille) ja eläinystävällisyydestä kertoo myös Leaping Bunny -leima. Lily Lolo ei myöskään ole överihintainen sarja, josta tietysti plussaa.
Meikeillä ei ole luonnonkosmetiikan sertifikaatteja, mutta Lily Lolo on vakiinnuttanut paikkansa tunnettuna green beauty -brändinä.

Lily Lolo Big Lash – tuuheuttava luonnonkosmetiikan ripsiväri
Lily Lolo ei tuota pettymystä tälläkään kertaa, ja tykkään tästä jopa enemmän kuin aiemmin julkaistusta Lily Lolon Natural -ripsarista.
Big Lash-ripsarissa on kaareva harjasosa, sysimusta väri ja tuuheuttavampi koostumus. Kuten nimi kertoo, tämä ripsari lupaa isommat ja pidemmät ripset.
Lyhyesti sanottuna, Lily Lolon maskara
- tuuheuttaa ripset selkeästi
- levittyy siististi
- on pikimusta ja erottuva – ei lainkaan pliisu ”luonnonkosmetiikkamainen”.

Äkkiseltään kaareva harja näytti isolta ja kömpelöltä, mutta olikin sopivasti ”mun silmän mittainen”. Värin sutiminen onnistuu tasaisesti, ja minimaaliset töhryt taitavat johtua lähinnä levittäjästä. Kaarevuus toimii myös, harja tuo helposti väriä.
Koostumus on vähän normaalia kosteampaa, joka sallii pari kolme kerrostusta oikein hyvin. Ripsarin plussa on myös olematon variseminen, kosteampi maskara on pysynyt hyvin myös hellepäivinä.
Vedenkestävä tämä ei tokikaan ole, kuten ei tyypillisesti mikään luonnonkosmetiikan maskara muutoinkaan.

Tuloksena Lily Lolon Big Lash loihtii isommat, selkeästi erotellut ja pidemmät ripset. Jälki on enemmän kuin monen luonnonkosmetiikan ripsarin ”vain pelkkää väriä” -efekti!
Olen siis erittäin tyytyväinen Lily Lolon Big Lashiin – ripset ovat isommat, erotellut ja tuuhemmat parin maskarakerroksen jälkeen. En taivuta tai harjaile ripsiäni, ja kuvissa ne ovatkin aika ”luomutilassa” siltä osin.

Big Lashin kerrotaan passaavan myös herkille silmille. Silmäni ovat olleet aika kuivat koska helteellä hurraava tuuletin kuivattaa niitä entisestään, mutta maskara ei ole aiheuttanut mitään ärsytyksiä!
Ripsarin kuin ripsarin kohdalla pidän kiinni kolmen kuukauden käyttöajasta avaamisen jälkeen, jolloin bakteerit eivät pääse muhimaan harjassa (niitä tulee, vaikka maskaraa käyttäisi vain joskus).
Edit 2023: Vuosien varrella olen ostanut Lily Lolon Big Lash -ripsivärin usein, tässä kuvasatoa!



Lily Lolo Big Lash -ripsarin ostopaikat
Lily Lolon meikkien parhaan kattauksen löydät maahantuojan verkkokaupasta:
*Lily Lolo ripsiväri House of Organicissa
Myös seuraavista nettikaupoista ripsivärin löytää helposti: *TwisBe
Onko sinulla kokemuksia Lily Lolon ripsiväreistä?
Lue seuraavaksi:
Paras luonnonkosmetiikan ripsiväri
Paras ripsiväri haussa: Testissä 11 maskaraa
Ps. Seuraa sisältöjäni myös Instagramissa!
2 Kommentit
Minulla on tämä myös, mutta kuten Inikan ripsivärin kanssa pidentää niin paljon että ripsen kärki kääntyy… En tiedä miksi nämä tekee näin, haluaisin kovasti pitää niistä. Minulla parhaiten toimii Absolutionin ripsari ja Dr Hauschkan volyymi ripsari. Kauniisti tämä toimii sinulla. Lily Lolon luomivärit ovat lemppareita, paljon ihania hitusen eri sävyisiä nude värejä.
Eli mitä tarkoitatkaan ripsen kärjen kääntymisellä? Ripsi kääntyy liian pitkäksi? 🙂 Mainitsemiasi ripsareita en ole käyttänyt, mutta juurikin Lily Lolo ja Inika ovat mulle parhaimpia. Niin se usein menee että se mikä toimii yhdellä ei aina toimi toisella!